Woda

Zalety wód mineralnych

Chociaż wody mineralne dostępne w sklepach różnią się istotnie zawartością składników mineralnych, to mają kilka wspólnych walorów. Po pierwsze są bezkaloryczne, po drugie – nie zawierają barwników, konserwantów, aromatów i żadnych innych dodatków, po trzecie – znakomicie gaszą pragnienie i dobrze nawadniają organizm. Wybierając wody średnio- i wysokozmineralizowane mamy szansę także dostarczyć organizmowi ważnych pierwiastków takich jak wapń, magnez i sód. Dodatkowa dawka tych związków w postaci bezkalorycznego płynu może być szczególnie istotna dla osób odchudzających się, aktywnych fizycznie, niespożywających nabiału. Wody mineralne mogą być używane także do przygotowywania napojów dla sportowców oraz koktajli odżywczych i energetycznych.

Kontrowersyjne bąbelki

Napoje gazowane cieszą się generalnie złą renomą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wód mineralnych. Wody nasycone CO2 często przedstawiane są jako „gorsze” od swoich niegazowanych odpowiedników. Zarzuca się im niekiedy, że obecny w nich dwutlenkiem węgla upośledza wchłanianie wapnia i magnezu, podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego zwiększając ryzyko raka, powoduje wrzody żołądka, utrudnia trawienie i wchłanianie pokarmu czy też – sprawia, iż wypity płyn nie nawadnia w sposób pożądany organizmu. Wszystkie te teorie jednak nie mają rzetelnego uzasadniania, a niektóre wręcz zaskakują swoją kuriozalnością. Dodatek dwutlenku węgla do wody nie czyni z niej bezwartościowego czy szkodliwego napoju, co więcej – może nieść za sobą pewne korzyści.

Zalety CO2

Największą z zalet wód nasyconych dwutlenkiem węgla odczuć można podczas ich konsumpcji, która jest zdecydowanie przyjemniejsza w smaku niż w przypadku płynów niegazowanych. Dlaczego tak jest? Naukowcy od lat głowią się nad tym pytaniem i nie znają jeszcze na nie odpowiedzi. Pożądane odczucia sensoryczne to jednak nie jedyne walory gazowanych wód mineralnych. Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż napoje dodatek bąbelków sprawia, że woda dłużej zachowuje czystość mikrobiologiczną. Dwutlenek węgla jest bowiem „naturalnym konserwantem” i zapobiega rozwojowi bakterii.

Gazowana nie dla wszystkich

Woda gazowana może mieć także pewne wady. Niektórzy specjaliści ostrzegają, że spożywanie znacznych ilości gazowanych płynów doprowadza do zaburzeniu mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę pragnienia, co może mieć niekorzystne konsekwencje u osób obciążonych bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Ponadto wysoka zawartość CO2 w wypijanym napoju może powodować dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego. Wód gazowanych powinny unikać osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także z chorobami górnych dróg oddechowych, zwłaszcza takich jak zapalenie gardła.

Woda jest najlepszym i najtańszym „suplementem diety” wykorzystywanym podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak to działa? Jedne z badań wykonanych w Niemczech wykazało, że picie 2 szklanek wody (około 0,5l) między posiłkami, zwiększyło tempo przemiany materii o 30%! Znasz lepszy suplement? Na pewno nie. Dzieje się tak za sprawą uwalniana noradrenaliny dzięki spożyciu większej ilości płynów.Zrób tak: Pij 2 szklanki wody pomiędzy posiłkami. Zakładając, że masz 6 posiłków dziennie – powinieneś spożyć 10 szklanek wody, nie licząc tej spożywanej do posiłku.

Do posiłku popijaj wodę małymi łykami ale nie pij jej za dużo, żeby nie rozrzedzać za bardzo kwasów żołądkowych.