Siłownia dla seniora

Siłownia dla seniora

Na trening z ciężarkami nigdy nie jest za późno. Jeśli jest przemyślany i odpowiednio prowadzony to można go wykonywać w każdym wieku. Wiadomo, że mężczyzna 50, czy 60 letni nie będzie trenował jak 20 latek, ponieważ wydolność jego organizmu, metabolizm, praca układu hormonalnego jest całkiem inna. Ale jeśli tylko ma ochotę na trening z ciężarkami to w żadnym stopniu nie powinien go się obawiać.

Jak trenować?

Nie ważne, czy celem treningu jest poprawa kondycji, czy ujędrnienie mięśni – każdy niezależnie od wieku powinien zacząć od treningu dla początkujących. Czyli 2-3 x w tygodniu trening z ciężarkami zakończony treningiem aerobowym. Co do ilości ćwiczeń to wystarczy wykonać po 1 ćwiczeniu na każdą grupę mięśniowa w 1-2 seriach po 12 powtórzeń. Trening powinien być lekki i przyjemny – można  korzystać  z wolnych ciężarów i maszyn. Ważną rzeczą jest nauka prawidłowego oddychania i prawidłowej techniki ćwiczeń. Nie wolno przesadzać z aerobami. Powinno się zacząć od kilkuminutowych seansów, które z czasem – bardzo delikatnie należy wydłużać.

Korzyści z treningu po pięćdziesiątce

Zacytuje słowa znanego kulturysty Boba Parisa: Regularne wizyty  w siłowni dodają energii i znacznie polepszają stan psychiki ćwiczącego.  Nawet dla tych dwóch korzyści warto byłoby zacząć, ale uwierzcie mi, że wymienię jeszcze kilka czynników dla których warto, a nawet trzeba zacząć trening z ciężarkami po 50 roku życia.

1. Trening z ciężarkami pomaga zwalczyć proces spowalniania metabolizmu

Regularne treningi pobudzają metabolizm, który niestety zwalnia po 30 roku życia, dzięki czemu  aktywni ludzie nie musza zmagać się z nadwagą, która niestety dopada ludzi nie trenujących.

2. Poprawia jędrność mięśni

Utrzymanie mięśni w należytej kondycji pomaga w codziennych wysiłkach. Mięsień nie trenowany zanika – jesteśmy słabsi, ciało jest zwiotczałe. Trening utrzymuje mięsień w dobrej kondycji oraz poprawia jego jędrność.

3. Podwyższa poziom metabolizmu spoczynkowego

Dzięki treningowi z ciężarkami jak również aerobowemu wykonywanego metodą interwałową, zaobserwujemy podniesienie metabolizmu spoczynkowego, czyli spalenie kalorii nawet podczas snu.

4. Powoduje przyrost siły

Trening z ciężarkami wspomaga przyrost siły, dzięki czemu z łatwością pokonamy takie problemy jak: ciężkie zakupy, prace w domu, itp.

5. Korzystnie wpływa na układ kostny

Trening w siłowni zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.

6. Obniża ciśnienie

Regularne treningi w ciągu kilku miesięcy potrafią obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

7. Niwelują bóle dolnej części pleców

Często dolna część pleców narażona jest na różnorakie kontuzje. Poprzez wzmocnienie jej na siłowni unikniemy nieprzyjemnych urazów.

Jak widzicie korzyści z treningu jest wiele, także nie radzę się zastanawiać, tylko od razu zapisać się na siłownię. Na początek proponuję kilka treningów indywidualnych pod okiem wykwalifikowanego trenera, który ustali odpowiedni trening do indywidualnych potrzeb oraz nie dopuści do kontuzji o które nie trudno bez odpowiedniej wiedzy treningowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *