Kreatyna

KREATYNA

Kreatyna uznawana jest za najważniejszy i zarazem najlepszy suplement sportowy, biorący udział w reakcjach energetycznych. W głównym stopniu odpowiedzialna za  wytwarzanie i przenoszenie tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za produkowanie energii. Posiada nieoceniony wpływ na wzrost wydolności, wytrzymałości oraz masy i siły mięśni. Wpływa na intensywność i moc wykonywanych ćwiczeń. Nie znam kulturysty który nie słyszał o kreatynie lub jej nie zażywał. Jej cudowne właściwości i moc poznano już kilkanaście lat temu, ale wtedy nie osiągała takiej sprzedaży jak teraz.  Myślę, że nie można osiągnąć maksymalnych „wyżyn sportowych”, bez wspomagania się tym suplementem.

Jeszcze do niedawna w sprzedaży były tylko dwa rodzaje kreatyny, a mianowicie: monohydrat i fosforan kreatyny. Obecnie na półkach sklepowych możecie spotkać dużo więcej preparatów kreatynowych. Różne firmy starają się opracować produkt o jak najwyższych właściwościach. Chodzi głównie o lepszą przyswajalność danego produktu, natychmiastowe działanie, czy też wyeliminowanie skutków ubocznych takich jak przekształcenie do nieaktywnej kreatyniny.

Jak dawkować i kiedy najlepiej zażywać kreatynę?

Do niedawna sugerowano, że najlepszą porą zażywania monohydratu kreatyny dla zawodnika o wadze 100kg. budującego masę mięśniową, jest czas: zaraz po przebudzeniu (3-5g) – najlepiej na czczo i zaraz po treningu (3-5g) – najlepiej na pusty żołądek popijając sokiem winogronowym lub odżywką typu „carbo”. Ostatnie badania jednak zaprzeczają tej tezie i zalecają łączenie kreatyny w dawce 3-5g z 50g białek serwatki i 50g węglowodanów prostych – przyjmowanych 1x dziennie – bezpośrednio po treningu. Podobno jest to obecnie najskuteczniejsza metoda zażywania kreatyny. Dawki serwatki, kreatyny i węglowodanów należy zmodyfikować, uwzględniając różną wagę ciała. Myślę jednak, że każdy zażywający kreatynę powinien sugerować się opisem na etykiecie zakupionego produktu, gdyż firmy produkujące preparaty kreatynowe wiedzą najlepiej jaką dawkę należy przyjąć, aby osiągnąć maksymalny efekt.

Czy to prawda, że podczas zażywania kreatyny należy pić dużo wody?

Organizm ludzki posiada zdolności magazynowania kreatyny w mięśniach, przez co komórki  mięśniowe wchłaniają większe ilości wody w celu wyrównania stężeń osmotycznych. Następstwem tego jest wzrost objętości mięśni. Musicie jednak pamiętać, że zatrzymanie wody wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, takich jak kurcze mięśni. Należy więc zwiększyć spożycie wody, dzięki czemu w dużym stopniu im zapobiegniemy, a może nawet wyeliminujemy.

Jak zwiększyć wchłanianie kreatyny?

Od dawna wiadomo, że jeśli chcemy zwiększyć wchłanianie kreatyny, musimy jednocześnie podwyższyć poziom insuliny. Idealnym do tego środkiem były (dla niektórych są) węglowodany. W obecnym czasie firmy produkujące kreatynę, „wypuszczają” również preparaty mające za zadanie nasilić i zwiększyć  jej przyswajanie. Możemy spotkać na półkach sklepowych, takie preparaty jak: D-ryboza, dekstroza i wiele innych, które według producenta pozwolą na maksymalne podniesienie insuliny, prze co kreatyna zostanie szybciej i lepiej wchłonięta do komórek mięśniowych.

Podsumowanie

Zakup kreatyny nie będzie na pewno zakupem nieudanym, a każdy kto tego zakupu dokona , może być pewny, że wydane pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *