Suplementy wspomagające przyrost tkanki mięśniowej

Odżywka wysokobiałkowa – zawartość białka waha się w przedziale 70-95%. Jest to izolat lub koncentrat białkowy, najczęściej w postaci proszku, wyprodukowany w oparciu o wysokiej jakości białka pokarmowe. Stosowanie odżywek białkowych zapobiega rozpadowi mięśni, reguluje przemiany metaboliczne ustroju, wspomaga przyrost siły i masy mięśniowej oraz pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.

Odżywka węglowodanowo – białkowa, tzw. „gainer” – odżywki te zawierają od 15-40% białka, a stosunek białek do węglowodanów wynosi 1 do 4 lub 1-3. Wykorzystywane są głównie w celu przyrostu masy ciała. Gainery zostały stworzone do praktycznego ułatwienia przygotowania i stosowania – po prostu w jednej odżywce zawarty jest pełny i optymalny skład podstawowych substancji odżywczych, niezbędnych dla wspomagania treningu siłowego.

Odżywka białkowo – węglowodanowa, tzw „bulk” – odżywki te zawierają od 30-70% białka. Pozostałe składniki to węglowodany, witaminy i minerały. Wykorzystywane głównie podczas przyrostu masy i siły mięśniowej.

Odżywka węglowodanowa tzw. “carbo” – odżywki tego typu, zawierają około 90% węglowodanów oraz pełen kompleks witamin i minerałów. Są znakomitym źródłem szybko uwalnianej energii.

Aminokwasy rozgałęzione, tzw. „BCAA” – są to aminokwasy o działaniu antykatabolicznym i anabolicznym. Nalężą do nich – leucyna, izoleucyna i walina. BCAA zapobiegają rozpadowi białka w tzw. fazie katabolicznej występującej podczas każdego treningu, stymulują układ hormonalny oraz wspomagają w przyroście siły i masy mięśni.

Aminokwasy proste – są to białka w tabletkach, tzw. „hydrolizaty”, które zostały poddane trawieniu już w laboratorium poza naszym organizmem. Różnią się od odżywki białkowej tym, że aminokwasy z proteiny wchłonią się dopiero po strawieniu odżywki w przewodzie pokarmowym, a aminokwasy z hydrolizatu – niemal bezpośrednio po jego podaniu.

Glutamina – aminokwas zwiększający uwodnienie i objętość komórek mięśniowych. Niezbędna w stanach katabolicznych, tzn. w sytuacji gdy organizm zaczyna zużywać własne mięśnie w celach energetycznych. Stałe dostarczanie glutaminy do organizmu powoduje ciągłe i stałe przyrosty siły i masy mięśniowej.

Kreatyna – suplement przyczyniający się do wzrostu wydolności, wytrzymałości oraz siły i masy mięśniowej. Wpływa na intensywność i wzrost wykonywanych ćwiczeń, regeneruje energię w komórce mięśniowej zapobiegając efektowi katabolicznemu.

CLA – sprzężony kwas linolowy. Jest zmodyfikowanym kwasem tłuszczowym. Uważa się, że suplementacja CLA może nasilić utlenianie tłuszczu i syntezę białek mięśni. Wspomaga przyrost beztłuszczowej masy ciała i zmienia stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej w organizmie. Wzmaga aktywne spalanie tłuszczu, hamuje jego, likwiduje komórki tłuszczowe oraz zapobiega ich powstawaniu. Sprzężony kwas linolowy hamuje powstawanie niekorzystnych hormonów tkankowych, a także zwiększ aktywność układu obronnego, obniża poziom szkodliwego cholesterolu, skutecznie eliminuje wolne rodniki.

HMB – jest to produkt przemiany aminokwasu leucyny. Ogranicza rozpad białka mięśniowego u ludzi uprawiających sport. Wpływa na wzrost masy i siły mięśni, przy równoczesnym obniżeniu tłuszczu w organizmie. Dodatkowo wzmacnia system odpornościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *