Czym są suplementy wspomagające?

Pod pojęciem suplementu lub środka wspomagającego kryją się specjalne składniki (występujące powszechnie w żywności), których stosowanie przyczynia się do osiągnięcia najwyższej wydolności oraz regeneracji organizmu. Zadaniem ich jest poprawa efektywności pracy mięśniowej, dożywienie organizmu, jak również zabezpieczenie go przed skutkiem przeciążeń treningowych.

Co wchodzi w skład suplementów diety?

W skład suplementów diety wchodzą: Odżywki wysokobiałkowe (tzw. proteiny) – są to sproszkowane kompozycje wysublimowanych z naturalnego pożywienia białek, w których zawartość białka waha się w przedziale 70-95%.
Zastosowanie: przyrost siły i masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej.

Odżywki węglowodanowe (tzw. carbo) – sproszkowana lub płynna kompozycja węglowodanów o zróżnicowanym tempie wchłaniania.
Zastosowanie: zwiększenie wytwarzania energii, nadkompensacja glikogenu.

Odżywki węglowodanowo – białkowe (tzw. gainery) – połączenie węglowodanów i białek. Odżywka zawiera od 15-30% białek, a stosunek białek do węglowodanów wynosi 1 do 4 lub 3.
Zastosowanie: budowanie masy mięśniowej, poprawa siły.

Aminokwasy (tzw. cegiełki białkowe, hydrolizaty białkowe) – są to białka w postaci tabletek, kapsułek, itp. Różnią się tym, od odżywek białkowych, że są szybko wchłaniane i przyswajane przez organizm.
Zastosowanie: przyrost siły i masy mięśni, regeneracja mięśni, wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej.

Witaminy i minerały (tzw. minerały, sole mineralne, elektrolity) – witaminy i minerały w tabletce, kapsułce, proszku lub płynie.
Zastosowanie: uzupełnienie witamin i minerałów.

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?
Zadaniem suplementacji jest uzupełnienie diety składnikami, które występują w żywności i są doskonale znane organizmowi. Zanim trafią na sklepowe półki, każdy z suplementów jest bardzo dokładnie badany i atestowany. Dlatego nie są one szkodliwe dla zdrowia. Ewentualne skutki uboczne mogą pojawić się jedynie w wyniku ich przedawkowania, nadwrażliwości na zawarte w nich składniki bądź też istniejących przeciwwskazań do ich stosowania.

Czy suplementacja jest konieczna?
Czasem samo pożywienie nie wystarczy żeby zrekompensować straty kataboliczne. Weźmy na przykład aminokwasy rozgałęzione tzw. BCAA, których straty w fazach katabolicznych są tak duże, że suplementacja tymi specyfikami jest niezbędna. Stosujemy je w kulturystyce przeważnie rano na czczo i na noc (zmniejszamy w ten sposób katabolizm poabsorbcyjny) oraz przed i po treningu (zmniejszając katabolizm powysiłkowy). Podobnie jest z glutaminą. Przeprowadzone testy wykazały, że L – glutamina zarówno zwiększa, jak i również ogranicza redukcję białek, co oznacza, że działa anabolicznie jak i antykatabolicznie. Wyniki naukowych badań w zakresie medycyny sportowej donoszą, że zwykłe odżywianie jest zbyt skąpym źródłem składników niezbędnych dla sportowca. Dlatego powszechne stosowanie suplementacji w sporcie powinno być koniecznością.

Podsumowanie
Jeśli Wasze treningi są naprawdę ciężkie i poważnie myślicie o poprawieniu wyników sportowych, musicie pamiętać, że Wasz organizm nie jest z żelaza. Zmuszanie go do maksymalnego wysiłku bez podania mu tzw. suplementów diety jest niedopuszczalnym błędem, którego konsekwencje mogą odbić się nie tylko na wynikach sportowych, ale także na stanie Waszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *